Növekszik az illegális kutyakereskedelem
- 2004.11.03. 23:40
-
Már karácsonyra is készülõdnek az élõállat üzérkedõk
Magyarországon az EU csatlakozás után sem feledtük a régóta élõ (jól bevált) mentalitást, azaz „ha lúd, legyen kövér” világnézetet. Az EU államai hobbiállatok tekintetében továbbra is nyersanyagtermelõ országként tartanak számon bennünket. Ez érthetõ is, hiszen Magyarországon a polgárok nagyságrendekkel több kedvtelési állatot szaporítanak, mint a fejlettebb EU-s államokban.

Ünnepek közeledtével fokozódik a kisállatok iránti kereslet. Már októberben érezhetõ, hogy az állatcsencselõ üzérkedõk nyitnak az kisállat tenyésztõk piacára, akiknél egyébként is tömérdek az árú, hiszen a túlszaporított kutyák macskák itthon nehezen eladhatóak.
Hol kerülnek eladásra az állatok, ha nem itthon?
Az Európai Unión belül van kereslet Magyarországon szaporított kisállatokra, hiszen a kinti tenyésztõkhöz képest szinte semmibe sem kerülnek az állatok. A divatkutyák (trendi állatok) a környezõ nem EU-s országokba, az ottani jobb módú vásárlókhoz is elkerülhetnek.
Hogyan jutnak ki az országból az állatcsemeték?
Az állatok transzportja tekintetében (EU-n belül, és harmadik országba) a kedvtelésbõl tartott állatok szállításáról szóló Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium rendeletei az irányadóak, de elõfordulhatnak illegális kisállat exportkereskedések is.
Miért baj az, ha Magyar kutyákat árulnak külföldön?
Nem baj, sõt lehet, hogy az utat túlélõ állatoknak sokkal jobb soruk lesz külföldön. Információink szerint néhol még mindig elõszeretettel vásárolnak külföldre kutyákat, de azok egy része akár bundakabátként is végezheti. A Magyar Ebtenyésztõ társadalom nagyrészt feketemunkaként (hobbiból) termeli az állatokat. Az exportra kikerülõ kisállatok nagy része az úton elpusztul, a túlélõkön bekaszált profit azonban feledteti a kereskedõkkel a veszteséget. Ebbõl is látszik, hogy az állatokkal kapcsolatos üzérkedések kapcsán a vad profitszerzés a cél, ami az élet tiszteletének semmibevételét is jelenti egyben.
Mi a megoldás?
Átlag magyarként eldönthetjük, hogy élõ állatot nem ajándékozunk a közelgõ ünnepekre. Ha kisállat vásárlásra adnánk a fejünket, az minden esetben elõre megtervezett, és felelõs állattartási tudattal valósuljon meg. A tenyésztõk exportõrök tekintetében nem tehetünk semmit, maximum remélhetjük, hogy az illetékes hatóságok (APEH, VÁM) a szférára fokozottabb figyelemmel lesznek a jövõben, hogy az élõállat fekete vagy fehér kereskedõk kedvüket vesztve felhagyjanak tevékenységükkel.
|